70- ГОДИШЕН ЮБИЛЕЙ НА ПРОФЕСОР ВЕСЕЛИН КОВАЧЕВ

 

70-годишният юбилей на проф. Веселин Ковачев е повод да отбележим дългогодишната му творческа дейност и усилията му като организатор на науката в областта на криогениката и свръхпроводимостта.

            Проф. Ковачев е роден на 16.07.1940 г. Висшето си образование завършва в Санкт-Петербургския (бивш Ленинградски) технологически институт. По-късно става аспирант на Нобеловия лауреат Пьотр Капица и защитава дисертациаята си в ИФП- Москва. Научният му път в България е неизменно свързан с Института по физика на твърдото тяло при БАН. Тук той се хабилитира като старши научен сътрудник II степен през 1977 г., а по-късно през 1985 г. защитава и докторска дисертация на тема: “Дисипативни процеси в свръхпроводящи материали”. Всъщност неговите изследвания върху дисипацията в свръхпроводниците започва в Брукхейвънската национална лаборатория, САЩ, където той работи и публикува съвместно със световно известните специалисти– Джон Клем, Ж. Бусиер и М. Суенага. Изследванията си в тази област той оформя в монографията  Energy Dissipation in Superconducting Materials, Oxford Science Publications, Clarendon Press, Oxford, UK отпечатана през 1991 г. Той е съавтор на 5 глави от книги и на повече от 150 научни публикации в реномирани научни списания. С негово участие са подготвени 9 авторски свидетелства. Научните му изследвания се отнасят към свръхпроводимостта, свръхпроводими материали - конвенционални и високотемпературни, нискотемпературни свойства на твърди тела /метали, полупроводници и МОС структури/ и криогеника. Особен дял заемат изследванията му по свръхпроводими магнити за ускорители, които той извършва в Тексаската Лаборатория за Свръхпроводим Супер Колайдер / SSCL /, САЩ в периода 1990-1996 г.  От 1997 до 2000 г. той е гост професор в Националната лаборатория по физика на високите енергии / KEK /, Япония и Националения Институт по термоядрен синтез / NIFS / Япония.

            Проф. Ковачев е бил член на редакционната колегия на международното списание “ Condensed Matter and Materials Communications ”, Nova Science Publisher , САЩ и на редакционната колегия на IEEE Transactions on magnetics.

Участвал е в създаването на Справочник по Физико-техническим основам криогеники, Москва, 1985 г. и в написването и редактирането на Физико-математическа и техническа енциклопедия –БАН, 1990 г.

            Голяма част от неговата дейност е посветена на преподаване и ръководство на аспиранти, дипломанти и специализанти. От 1984 до 1990 г. той е хонорован професор в Техническия Университет, София където чете самостоятелен спецкурс по Криогеника и криогенни технологии за студенти от Енерго-машиностроителения факултет и курс по Свръхпроводимост за студенти от Електротехническия факултет. Наред с българските си докторанти и специализанти проф. Ковачев е ръководил или консултирал и докторанти от Англия и Япония. Той е бил канен да изнася лекции в чужбина: САЩ (SSCL,  Fermi Lab., Lowrence Livermore), Япония (KEK, NIFS, NIM, University of Technology-Tokyo, Tokai University), Италия (ICTP-Trieste), Индия (NFL-New Dely, University of Banaras), Англия (Oxford University, Kambrig University), Швейцария (CERN), Полша (ILHMFLT).

Научно-организационната и научно-административна дейност на проф. Ковачев се отнася главно към десет годишния период (1978-1988 г) когато той е заместник директор по научната част на Института по физика на твърдото тяло при БАН. По време на мандата под личното ръководство на В. Ковачев беше доставена и пусната в действие система за втечняване на хелий (УЖГ-50). За целта бяха изградени комуникации, инфраструктура и специална сграда за инсталацията. Така беше създадена възможност за първи път в България да се провеждат изследвания при температури на течния хелий. Тази инсталация работи и до сега, единствена е в страната  и доскоро се ползваше и от Химическите институти на БАН.

По негова инициатива е създадена и ръководена от 1988 до 2003 г. Лаборатория по свръхпроводимост и свръхпроводими материали. Тя осъществява дейността на българската част от Международната програма по приложна свръхпроводимост на страните от СИВ. В наши дни представители от тази лаборатория участват в международния проект Euratom. Провеждат се изследвания на високотемпературни свръхпроводими материали с оглед приложението им при изграждане на магнити за удържане на плазмата в условията на термоядрен синтез.

Дълги години проф. Ковачев е член на Научния съвет на ИФТТ, на специализирания Научен съвет по Кондензирана материя при ВАК и на Научния съвет на Международната лаборатория за силни магнитни полета и ниски температури, Вроцлав, Полша.

            Като признание за неговата дейност и значими научни постижения проф. Ковачев е избран за почитен член на Индийското криогенно общество, член е на Международния институт по охлаждане, Париж, Франция и на Международната академия по студа - Санкт Петербург, Русия.

            Управителният съвет на БАН на своето заседание от 16.06.2010 г. реши да удостои проф. В. Ковачев с почетния знак “За заслуги към БАН” по предложение на Научния съвет на ИФТТ във връзка с неговият 70-годишен юбилей. Това е повод да поздравим проф. Ковачев за високото отличие и за неговия юбилей и да му пожелаем много здраве и сили в утвърждаването авторитета на българската наука у нас и по света.

 

ст. н. с. II ст. д-р Елена Назърова,

ръководител на Лаборатория “Нискотемпературна физика” – ИФТТ-БАН